Simit yerken herkesin hatırlaması gereken 10 önemli detay

Simit deyip geçmeyin. İşte bundan sonra simit yerken aklınızdan çıkarmamanız gereken 10 detay…

Yazar : Editör Görüntülenme : 4029

Simit sosyal sınıf nedir bilmez... Zengininden yoksuluna, patronundan işçisine, öğrencisinden öğretmenine hiçbirimizin vazgeçemediği tattır simit...


Simit sosyal sınıf nedir bilmez...

Zengininden yoksuluna, patronundan işçisine, öğrencisinden öğretmenine hiçbirimizin vazgeçemediği tattır simit...

Simitin Yunanistan'daki adı kuluri (κουλούρι)... Anlamı: halka.


Simitin Yunanistan'daki adı kuluri (κουλούρι)...

Anlamı: halka.

Simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez... Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılır. Sıcak pekmezlemenin özelliği ise Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılır.Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutulur ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülür.


Simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez...

Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılır. Sıcak pekmezlemenin özelliği ise Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılır.Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutulur ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülür.

Simit kimileri için işadamlığına ilk adımdır... Simit Türkiye’de pek çok girişimcinin ilk ekmek teknesidir.


Simit kimileri için işadamlığına ilk adımdır...

Simit Türkiye’de pek çok girişimcinin ilk ekmek teknesidir.

16'ıncı yüzyılda İstanbul'da seri üretimi yapılıyordu... Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nde, 16'ıncı yüzyılın ikinci yarısındaki gözlemlerinden, İstanbul'da simitçilerin 70 fırında, toplam 300 nefer olarak çalıştıklarını; bunlardan kimisinin de başlı oldukları fırınların çırakları olarak fırın hesabına çalıştıklarını öğreniyoruz.


16'ıncı yüzyılda İstanbul'da seri üretimi yapılıyordu...

Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nde, 16'ıncı yüzyılın ikinci yarısındaki gözlemlerinden, İstanbul'da simitçilerin 70 fırında, toplam 300 nefer olarak çalıştıklarını; bunlardan kimisinin de başlı oldukları fırınların çırakları olarak fırın hesabına çalıştıklarını öğreniyoruz.

Bir dönem simit üretmek yasaktı... Simitin hayatımızdaki yeri sadece II. Dünya Savaşı yıllarında bir süreliğine boş kalmıştı. 2'inci Dünya Savaşı yıllarında unun az olması nedeni ile bir süre simit yapımı yasaklanmıştı. Kısa süreli bu yasaktan sonra un üretiminin normal düzeye çıkması ile yapımı tekrar serbest bırakıldı.


Bir dönem simit üretmek yasaktı...

Simitin hayatımızdaki yeri sadece II. Dünya Savaşı yıllarında bir süreliğine boş kalmıştı. 2'inci Dünya Savaşı yıllarında unun az olması nedeni ile bir süre simit yapımı yasaklanmıştı. Kısa süreli bu yasaktan sonra un üretiminin normal düzeye çıkması ile yapımı tekrar serbest bırakıldı.

Simidin rengi 22 ayar Osmanlı altını olmalı... Eski ustalara göre, simitin kaliteli olması için piştikten sonra 22 ayar Osmanlı altınının rengini almış olması şartmış.


Simidin rengi 22 ayar Osmanlı altını olmalı...

Eski ustalara göre, simitin kaliteli olması için piştikten sonra 22 ayar Osmanlı altınının rengini almış olması şartmış.

İşsizliğe çaredir... İstanbul'a kapağı atan kimbilir kaç vatandaşın ilk işidir simitçilik...


İşsizliğe çaredir...

İstanbul'a kapağı atan kimbilir kaç vatandaşın ilk işidir simitçilik...

En uzun simit rekoru 150 metre ile Yunanistan'ın... Dünyanın en uzun simidi 19 Ekim 2014'de Selanik’te üretildi. 150 metre uzunluğundaki simit için 700 kilo un ve 250 kilo susam kullanıldı.


En uzun simit rekoru 150 metre ile Yunanistan'ın...

Dünyanın en uzun simidi 19 Ekim 2014'de Selanik’te üretildi. 150 metre uzunluğundaki simit için 700 kilo un ve 250 kilo susam kullanıldı.

Simit tıpkı sevgi gibidir; Hayatta en çok paylaştığımız yiyecek... Hangimiz ucundan bir parça koparıp arkadaşa vermedik?


Simit tıpkı sevgi gibidir; Hayatta en çok paylaştığımız yiyecek...

Hangimiz ucundan bir parça koparıp arkadaşa vermedik?

Benzer Galeriler

 • Sofralarda yeni yıl konsepti için 23 öneri

  Sofralarda yeni yıl konsepti için 23 öneri

  Yeni yılın yaklaşmasıyla yaşanan heyecan, umut ve yapılan hazırlıklar devam ederken, yeni yıl atmosferi sofralara da yansımaya başladı. Yeni yıl figürünün ve kış atmosferinin hakim olduğu bu konseptte, hem lezzetli hem eğlenceli yiyecekler dikkatleri çekiyor.

 • İlaca eş değer 10 mucize gıda!

  İlaca eş değer 10 mucize gıda!

  Sonbahar mevsiminde güneş ışınlarının etkisini kaybetmesiyle birlikte havalar soğur, vücut direncimiz düşer. Enfeksiyonların da yavaş yavaş kapımızı çalmaya başladığı bu mevsimde bağışıklık sistemimiz de düşer. Kış mevsimini daha sağlıklı geçirmek adına sonbahara geçişte tüketmemiz gereken ilaç değerindeki 10 besini, Beslenme ve Diyet Uzmanı Göknel Dumanlı sıraladı.

 • Dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği

  Dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği

  Dünyaca ünlü Forbes dergisi, herkesin mutlaka tüketmesi gereken, dünyanın en sağlıklı on yiyeceğini açıkladı

 • Keçiboynuzu'nun 10 müthiş yararı

  Keçiboynuzu'nun 10 müthiş yararı

  Bu galeriye gözattıktan sonra keçiboynuzunun önünden geçip gitmeyeceğinize eminiz. En azından pekmezini alacaksınız, hoşunuza gitmemesine rağmen...

 • Yumurta zayıflatıyor!

  Yumurta zayıflatıyor!

  Kilo vermeye çalışan bir çok kişi, ya doymadığı için çok fazla yemek yer ya da az yese bile daha çabuk yağlanma eğilimindedir...

 • Simit yerken herkesin hatırlaması gereken 10 önemli detay

  Simit yerken herkesin hatırlaması gereken 10 önemli detay

  Simit deyip geçmeyin. İşte bundan sonra simit yerken aklınızdan çıkarmamanız gereken 10 detay…

Sosyal Medya

google play
Listetek © Copyright 2015, All Rights Reserved