Simit yerken herkesin hatırlaması gereken 10 önemli detay

Simit deyip geçmeyin. İşte bundan sonra simit yerken aklınızdan çıkarmamanız gereken 10 detay…

Yazar : Editör Görüntülenme : 4172

Simit sosyal sınıf nedir bilmez... Zengininden yoksuluna, patronundan işçisine, öğrencisinden öğretmenine hiçbirimizin vazgeçemediği tattır simit...


Simit sosyal sınıf nedir bilmez...

Zengininden yoksuluna, patronundan işçisine, öğrencisinden öğretmenine hiçbirimizin vazgeçemediği tattır simit...

Simitin Yunanistan'daki adı kuluri (κουλούρι)... Anlamı: halka.


Simitin Yunanistan'daki adı kuluri (κουλούρι)...

Anlamı: halka.

Simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez... Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılır. Sıcak pekmezlemenin özelliği ise Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılır.Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutulur ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülür.


Simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez...

Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılır. Sıcak pekmezlemenin özelliği ise Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılır.Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutulur ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülür.

Simit kimileri için işadamlığına ilk adımdır... Simit Türkiye’de pek çok girişimcinin ilk ekmek teknesidir.


Simit kimileri için işadamlığına ilk adımdır...

Simit Türkiye’de pek çok girişimcinin ilk ekmek teknesidir.

16'ıncı yüzyılda İstanbul'da seri üretimi yapılıyordu... Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nde, 16'ıncı yüzyılın ikinci yarısındaki gözlemlerinden, İstanbul'da simitçilerin 70 fırında, toplam 300 nefer olarak çalıştıklarını; bunlardan kimisinin de başlı oldukları fırınların çırakları olarak fırın hesabına çalıştıklarını öğreniyoruz.


16'ıncı yüzyılda İstanbul'da seri üretimi yapılıyordu...

Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nde, 16'ıncı yüzyılın ikinci yarısındaki gözlemlerinden, İstanbul'da simitçilerin 70 fırında, toplam 300 nefer olarak çalıştıklarını; bunlardan kimisinin de başlı oldukları fırınların çırakları olarak fırın hesabına çalıştıklarını öğreniyoruz.

Bir dönem simit üretmek yasaktı... Simitin hayatımızdaki yeri sadece II. Dünya Savaşı yıllarında bir süreliğine boş kalmıştı. 2'inci Dünya Savaşı yıllarında unun az olması nedeni ile bir süre simit yapımı yasaklanmıştı. Kısa süreli bu yasaktan sonra un üretiminin normal düzeye çıkması ile yapımı tekrar serbest bırakıldı.


Bir dönem simit üretmek yasaktı...

Simitin hayatımızdaki yeri sadece II. Dünya Savaşı yıllarında bir süreliğine boş kalmıştı. 2'inci Dünya Savaşı yıllarında unun az olması nedeni ile bir süre simit yapımı yasaklanmıştı. Kısa süreli bu yasaktan sonra un üretiminin normal düzeye çıkması ile yapımı tekrar serbest bırakıldı.

Simidin rengi 22 ayar Osmanlı altını olmalı... Eski ustalara göre, simitin kaliteli olması için piştikten sonra 22 ayar Osmanlı altınının rengini almış olması şartmış.


Simidin rengi 22 ayar Osmanlı altını olmalı...

Eski ustalara göre, simitin kaliteli olması için piştikten sonra 22 ayar Osmanlı altınının rengini almış olması şartmış.

İşsizliğe çaredir... İstanbul'a kapağı atan kimbilir kaç vatandaşın ilk işidir simitçilik...


İşsizliğe çaredir...

İstanbul'a kapağı atan kimbilir kaç vatandaşın ilk işidir simitçilik...

En uzun simit rekoru 150 metre ile Yunanistan'ın... Dünyanın en uzun simidi 19 Ekim 2014'de Selanik’te üretildi. 150 metre uzunluğundaki simit için 700 kilo un ve 250 kilo susam kullanıldı.


En uzun simit rekoru 150 metre ile Yunanistan'ın...

Dünyanın en uzun simidi 19 Ekim 2014'de Selanik’te üretildi. 150 metre uzunluğundaki simit için 700 kilo un ve 250 kilo susam kullanıldı.

Simit tıpkı sevgi gibidir; Hayatta en çok paylaştığımız yiyecek... Hangimiz ucundan bir parça koparıp arkadaşa vermedik?


Simit tıpkı sevgi gibidir; Hayatta en çok paylaştığımız yiyecek...

Hangimiz ucundan bir parça koparıp arkadaşa vermedik?

Benzer Galeriler

 • Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün

  Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün

  Sıkı diyet programları, hepimizin korkulu rüyası. Peki rejim yapmadan kilo vermek mümkün mü? Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Halit Yerebakan bu sorunun cevabını “Evet” diye veriyor. İşte önerileri.

 • Kahvenin Bilinmeyen Yararları

  Kahvenin Bilinmeyen Yararları

  Her gün içtiğimiz kahvenin faydalarını bilmek içimizi rahatlatacak

 • Damarları temizleyen 10 besin!

  Damarları temizleyen 10 besin!

  Sağlıksız beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini artırmaktadır. İşte damarları temizleyen yiyecekler..

 • Her gün yediğiniz öldüren yiyecekler!

  Her gün yediğiniz öldüren yiyecekler!

  Sosis sağlıksız öldürür demeyin, öldürme sebebi çok farklı. "Yiyecek ve İlaç Yönetimi"nin yayınladığı en riskli yiyecekleri görünce gerçekten şaşıracaksınız...

 • 21 adet ilginç mutfak gereçleri!

  21 adet ilginç mutfak gereçleri!

  Birbirinden ilginç mutfak gereçlerine hemen gözat, işine yarar bir şeyler çıkabilir...

 • Kadınlar için olmazsa olmaz 5 besin!

  Kadınlar için olmazsa olmaz 5 besin!

  Kadınlar için gerekli mineral ve vitaminler bu galerimizde, gözatmanızda fayda var...

Sosyal Medya

google play
Listetek © Copyright 2015, All Rights Reserved