İklim değişikliğinden yok olacak 10 tür

İklim değişikliğinin somut etkilerine dikkat çekmenin en iyi yolu yok olmayla karşı karşıya kalan türlerden bahsetmektir. Çok yakında müzelerdeki dinazorların yanında yerini alacak olan ilk 10 türü merak ediyor musunuz?

Yazar : Editör Görüntülenme : 3238

1- Pikalar Yaşamak için serin bir ortama ihtiyaç duyan bu sevimli dağ hayvanı küresel ısınma sebebiyle her geçen gün daha yukarılara çıkmaya mecbur ediliyor.


1- Pikalar

 Yaşamak için serin bir ortama ihtiyaç duyan bu sevimli dağ hayvanı küresel ısınma sebebiyle her geçen gün daha yukarılara çıkmaya mecbur ediliyor.

2- Mercanlar Mercanlar su altı dünyasında hem gıda deposu, hem barınak hizmeti veren okyanus ekosisteminin bel kemiğidir. Yükselen sıcaklıklar mercanları tehdit ederken diğer türlerin bu yokoluştan ne kadar zarar göreceklerini tahmin edebiliyor musunuz?


2- Mercanlar

 Mercanlar su altı dünyasında hem gıda deposu, hem barınak hizmeti veren okyanus ekosisteminin bel kemiğidir. Yükselen sıcaklıklar mercanları tehdit ederken diğer türlerin bu yokoluştan ne kadar zarar göreceklerini tahmin edebiliyor musunuz?

3- Foklar Bu umutsuz yüz, tıpkı bu galeri gibi pek çok çevre koruma kampanyasının kapak fotoğrafı olmuştur. Belki de bu ifade bir parça bile olsa insani duyguların bir yansıması olarak hepimizin içinde yer etmiştir.


3- Foklar

 Bu umutsuz yüz, tıpkı bu galeri gibi pek çok çevre koruma kampanyasının kapak fotoğrafı olmuştur. Belki de bu ifade bir parça bile olsa insani duyguların bir yansıması olarak hepimizin içinde yer etmiştir.

4- Ren Geyikleri Ren geyikleri iklim değişikliği kuşağının ön hatlarında bulunuyor. Ekosistemdeki ciddi değişiklikler gıda bulmakta zorluk çekmelerine sebep oluyor.


4- Ren Geyikleri

 Ren geyikleri iklim değişikliği kuşağının ön hatlarında bulunuyor. Ekosistemdeki ciddi değişiklikler gıda bulmakta zorluk çekmelerine sebep oluyor.

5- Adelie Penguenleri Bu kutup adamı yakında bir parça buzun hasretini çekeceklerden sadece biri.


5- Adelie Penguenleri

 Bu kutup adamı yakında bir parça buzun hasretini çekeceklerden sadece biri.

6- Deniz Kaplumbağaları Yükselen deniz seviyeleri ve artan sıcaklık deniz kaplumbağalarının güvenli yumurtlama alanı bulmalarına engel olmakla birlikte yavruların cinsiyetini de etkiliyor. Deniz kaplumbağaları her seferinde daha az erkek yavru yumurtluyor.


6- Deniz Kaplumbağaları

 Yükselen deniz seviyeleri ve artan sıcaklık deniz kaplumbağalarının güvenli yumurtlama alanı bulmalarına engel olmakla birlikte yavruların cinsiyetini de etkiliyor. Deniz kaplumbağaları her seferinde daha az erkek yavru yumurtluyor.

7- Kuzey Atlantik Balinaları Önceleri bilinçsiz avlanmayla savaşan bu balina türü şimdilerde küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya. Artan deniz sıcaklıkları planktonların sayısında ciddi azalmalara sebep olunca balinaların temel gıda kaynakları da etkilenmiş olduyor.


7- Kuzey Atlantik Balinaları

 Önceleri bilinçsiz avlanmayla savaşan bu balina türü şimdilerde küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya. Artan deniz sıcaklıkları planktonların sayısında ciddi azalmalara sebep olunca balinaların temel gıda kaynakları da etkilenmiş olduyor.

8- Kutup Ayıları Küresel ısınmanın orjinal sembolü olan kutup ayıları hakkında 35 yıl gibi kısa sürelerden bahsediliyor.


8- Kutup Ayıları

 Küresel ısınmanın orjinal sembolü olan kutup ayıları hakkında 35 yıl gibi kısa sürelerden bahsediliyor.

9- Fidanlık Kurbağaları "Güzel Fidanlık Kurbağası" ya da "Zarif Kurbağa" olarak da bilinen bu tür, Avustralya'nın yağmur ormanlarının bir yerlisi ve narin yapısıyla sıcaklık değişikliklerine karşı çok hassas.


9- Fidanlık Kurbağaları

10- İnsanlar Eğer bu listeyi son maddesine kadar okuduysanız hala bir şans var demektir. Yok olan sadece bir tür değil, tüm ekosistemdir. Hala zamanımız varken olacakları hafifletmek de yine en akıllı tür olan biz insanların elinde gibi gözüküyor.


10- İnsanlar

 Eğer bu listeyi son maddesine kadar okuduysanız hala bir şans var demektir. Yok olan sadece bir tür değil, tüm ekosistemdir. Hala zamanımız varken olacakları hafifletmek de yine en akıllı tür olan biz insanların elinde gibi gözüküyor.

Benzer Galeriler

 • En çarpıcı reklam afişleri

  En çarpıcı reklam afişleri

  Bazı resimler çok şey anlatır... İşte bunlar hep sanat dedirten düşündürücü tasarımlar.

 • Dünyanın en mistik 24 taş köprüsü!

  Dünyanın en mistik 24 taş köprüsü!

  Sizi başka diyarlara götürecek Gökdelenlerin, binaların, kalabalık şehir hayatının arasında sıkışıp kalıyoruz çoğu zaman. Bazen dünyanın sadece işten ve evden, içinde yaşadığımız çevreden oluşmadığını unutuyoruz. Etrafımızdaki güzellikleri görmezden gelebiliyoruz.Böyle zamanlarda hayattan biraz olsun soyutlamak için, mistik manzaralar eşliğinde hayallere dalmanızı sağlayacak dünyanın farklı yerlerinden 24 taş köprü.

 • Doğanın güç gösterisi 30 fotoğraf.

  Doğanın güç gösterisi 30 fotoğraf.

  Doğanın kendine özgü bir güç dengesi vardır. Bazen bunu bize acı şekilde gösterir. İşte doğanın kendine özgü güç gösterisinin dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş fotoğrafları...

 • Dünyanın en güzel ve en renkli 40 sokağı

  Dünyanın en güzel ve en renkli 40 sokağı

  Hayal dünyasından transfer edilmişçesine güzel sokaklar.. yürümeye doyum olmaz

 • Mavi buzun kristal güzelliği

  Mavi buzun kristal güzelliği

  Antarktika’da San Francisco’lu fotoğrafçı Alex Cornell’in çektiği ve çok nadir görülen mavi buzdağını görenler gözlerini alamıyor.

 • Sadece 1saat kadar uzaktaki İstanbul güzellikleri

  Sadece 1saat kadar uzaktaki İstanbul güzellikleri

  İstanbul içinde gidebileceğiniz ve hiç de uzak olmayan, keyif alacağınız 11 mekan...

Sosyal Medya

google play
Listetek © Copyright 2015, All Rights Reserved