Beynimiz hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

İnsan beyni hiç bir bilgisayarla karşılaştırılmayacak kadar karmaşık bir sisteme sahip. Öyle ki, dünyanın en zeki canlısı olmamıza rağmen beynimizin sırlarının henüz çok azına vakıfız. Orada henüz kavramayı tam olarak beceremediğimiz bambaşka bir dünya var. İşte bu dünyaya ait 10 şaşırtıcı gerçek…

Yazar : Editör Görüntülenme : 3132

Beynimizin iki yarısı birbirine eşit değil ... Beynimizin iki lobu her ne kadar birlikte çalışsa da, sol lob, konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda yetenekliyken, sağ lobumuz, ritm, hayal kurma, renkler, boyut, hacim ve müzik gibi konularda uzman. Bu iki lob ayrıca birbirine ayna olarak ters tepki veriyor, yani sol ayağımıza bir iğne batarsa bu beynimizin sağ lobunu harekete geçiriyor. En garip gerçek ise şu: beynin bir lobu tamamen alınsa bile insan tek lobla yaşamaya devam edebiliyor.


Beynimizin iki yarısı birbirine eşit değil

... Beynimizin iki lobu her ne kadar birlikte çalışsa da, sol lob, konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda yetenekliyken, sağ lobumuz, ritm, hayal kurma, renkler, boyut, hacim ve müzik gibi konularda uzman. Bu iki lob ayrıca birbirine ayna olarak ters tepki veriyor, yani sol ayağımıza bir iğne batarsa bu beynimizin sağ lobunu harekete geçiriyor. En garip gerçek ise şu: beynin bir lobu tamamen alınsa bile insan tek lobla yaşamaya devam edebiliyor.

Erkek beyni kadın beyninden %10 daha büyük, fakat... ... kadın beyni daha fazla sinir hücresi ve daha fazla nöron bağlantısıyla daha verimli çalışıyor. Kadınlarda daha duygusal olan sağ beyinde daha fazla faaliyet varken, erkeklerde ise mantık ağırlıklı çalışan sol beyin faaliyeti daha çok görülüyor.


Erkek beyni kadın beyninden %10 daha büyük, fakat...

... kadın beyni daha fazla sinir hücresi ve daha fazla nöron bağlantısıyla daha verimli çalışıyor. Kadınlarda daha duygusal olan sağ beyinde daha fazla faaliyet varken, erkeklerde ise mantık ağırlıklı çalışan sol beyin faaliyeti daha çok görülüyor.

Peki boyunun bir önemi var mı? ... Araştırma sonuçları olayı çok aydınlatmamış. Mesela ortalama bir beyin 1.400 gramken, Albert Einstein'in beyni sadece 1.230 grammış. Öte yandan, kafası büyük insanların daha zeki olduğunu, sivri kafalılarınsa daha aptal olduğunu savunan araştırmalar da var. Yani henüz beyin boyutunun zekayla doğru orantılı olduğunu kanıtlayan hiç bir veri bulunmuyor.


Peki boyunun bir önemi var mı?

... Araştırma sonuçları olayı çok aydınlatmamış. Mesela ortalama bir beyin 1.400 gramken, Albert Einstein'in beyni sadece 1.230 grammış. Öte yandan, kafası büyük insanların daha zeki olduğunu, sivri kafalılarınsa daha aptal olduğunu savunan araştırmalar da var. Yani henüz beyin boyutunun zekayla doğru orantılı olduğunu kanıtlayan hiç bir veri bulunmuyor.

Beynimiz acı hissetmez ... Beynimizde acı algılama reseptörü bulunmuyor. Bu sebeple cerrahlar beyin ameliyatlarını hasta uyanıkken ve anestezi uygulamadan gerçekleştiriyorlarmış. Bu durum cerrahlara ameliyat sırasında hastanın motor fonksiyonlarına herhangi bir zarar gelip gelmediğini kontrol etmekte yardımcı olsa da, ameliyat odasında korku filmlerinden fırlamış görüntülere sebebiyet verebilir tabii...


Beynimiz acı hissetmez

... Beynimizde acı algılama reseptörü bulunmuyor. Bu sebeple cerrahlar beyin ameliyatlarını hasta uyanıkken ve anestezi uygulamadan gerçekleştiriyorlarmış. Bu durum cerrahlara ameliyat sırasında hastanın motor fonksiyonlarına herhangi bir zarar gelip gelmediğini kontrol etmekte yardımcı olsa da, ameliyat odasında korku filmlerinden fırlamış görüntülere sebebiyet verebilir tabii...

Uyurken beynimiz daha çok çalışıyor ... Çünkü beyinlerimiz, gün boyunca edinilen bilgileri ve hafızayı düzenleme işini biz uyurken yapıyor. Yani gün boyunca edinilen karmaşık veriler biz uyurken düzenleniyor. İşte bu yüzden, uykusuz geçen dönemlerde, hafızamız çok daha zayıf çalışıyor, öğrendiklerimizi çok çabuk unutuyoruz ve anılarımız hafızada kolay kolay yer edemiyor.


Uyurken beynimiz daha çok çalışıyor

... Çünkü beyinlerimiz, gün boyunca edinilen bilgileri ve hafızayı düzenleme işini biz uyurken yapıyor. Yani gün boyunca edinilen karmaşık veriler biz uyurken düzenleniyor. İşte bu yüzden, uykusuz geçen dönemlerde, hafızamız çok daha zayıf çalışıyor, öğrendiklerimizi çok çabuk unutuyoruz ve anılarımız hafızada kolay kolay yer edemiyor.

Dünyada yaşamış en zeki insan: William James Sidis ... Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olduğu iddia edilen William James Sidis'in IQ seviyesinin 250-300 arasında olduğu kabul ediliyor. Sidis, 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 2 yaşında Latince'yi, 3 yaşında Yunanca'yı öğrenmiş, anatomi üzerine denemeler yazdığında 4 yaşındaymış ve 8 yaşından önce İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almanca'yı öğrenmiş. 11 yaşında Harvard'a kabul edilen William, aynı sene profesörlerine 4 boyutlu objeler hakkında ders vermeye başlamış! 16 yaşında Harvard Hukuk Fakültesine geçen Sidis’in, bir günde bir dili öğrenebildiği ve ertesi gün bildiği diğer dillere tercüme yapabilir hale geldiği de iddialar arasında... Zekiyim mi dediniz? :)


Dünyada yaşamış en zeki insan: William James Sidis

... Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olduğu iddia edilen William James Sidis'in IQ seviyesinin 250-300 arasında olduğu kabul ediliyor. Sidis, 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 2 yaşında Latince'yi, 3 yaşında Yunanca'yı öğrenmiş, anatomi üzerine denemeler yazdığında 4 yaşındaymış ve 8 yaşından önce İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almanca'yı öğrenmiş. 11 yaşında Harvard'a kabul edilen William, aynı sene profesörlerine 4 boyutlu objeler hakkında ders vermeye başlamış! 16 yaşında Harvard Hukuk Fakültesine geçen Sidis’in, bir günde bir dili öğrenebildiği ve ertesi gün bildiği diğer dillere tercüme yapabilir hale geldiği de iddialar arasında... Zekiyim mi dediniz? :)

"Bilinçli rüya" görmek gerçekten mümkün ... Kişinin sonuçlarını istediği gibi manipüle edebildiği "bilinçli rüya" (lucid dreaming) kavramı bize Hollywood filmlerini hatırlatsa da, hayal ürünü değil. Belli bir eğitim sürecinden sonra erişilebileceği iddia edilen "bilinçli rüya" durumu istediğiniz rüyayı istediğiniz kişilerle süsleyip dilediğiniz gibi sonlanmasını sağlıyor. "Bilinçli rüya", beynimizin uçsuz bucaksız potansiyeline dair ufak da olsa bir ipucu veriyor.


Beynimiz tam 1 terabit bilgi saklayabilir ... Bu da Britannica Ansiklopedisi'nin beş katı kadar bilgiye tekabül eder. Eh, fena sayılmaz...


Beynimiz tam 1 terabit bilgi saklayabilir

... Bu da Britannica Ansiklopedisi'nin beş katı kadar bilgiye tekabül eder. Eh, fena sayılmaz...

Niye güldüğümüz (ya da gıdıklandığımız) ise hala meçhul ... Beyinlerimiz, hayvanlar aleminde gülebilen tek canlılar olan biz insanların bunu nasıl başarabildiğine dair bize henüz bir ışık yakmış değil. Niçin gıdıklandığımız ve bunun ne işe yaradığı da, aynı şekilde, hala bir muamma...


Niye güldüğümüz (ya da gıdıklandığımız) ise hala meçhul

... Beyinlerimiz, hayvanlar aleminde gülebilen tek canlılar olan biz insanların bunu nasıl başarabildiğine dair bize henüz bir ışık yakmış değil. Niçin gıdıklandığımız ve bunun ne işe yaradığı da, aynı şekilde, hala bir muamma...

Beynimizde 160,000 kilometre uzunluğunda kılcal damar bulunuyor ... Yüz milyarlarca da nöron... Bu sayının galaksideki gök cisimlerinin sayısına çok yakın olduğunu da belirtelim. Gelgelelim vücudumuzdaki enerjinin %17'sini ve oksijenin %20'sini kullanan beynimiz vücudumuzun sadece %2'sini kaplıyor.


Beynimizde 160,000 kilometre uzunluğunda kılcal damar bulunuyor

... Yüz milyarlarca da nöron... Bu sayının galaksideki gök cisimlerinin sayısına çok yakın olduğunu da belirtelim. Gelgelelim vücudumuzdaki enerjinin %17'sini ve oksijenin %20'sini kullanan beynimiz vücudumuzun sadece %2'sini kaplıyor.

Benzer Galeriler

Sosyal Medya

google play
Listetek © Copyright 2015, All Rights Reserved