Bu Telefonlar Efsane Oldu

Geride kalan 15 yılda büyük teknolojik gelişmelere imza atıldı. TV'ler gelişti, sanal gerçeklik hayatımıza girdi, giyilebilir teknoloji ile tanıştık ve çok daha fazlası... Ama hiç bir gelişme, cep telefonlarının yaptığı büyük etkiyi yapamadı. Cep telefonları hayatımıza öyle bir girdi ki; artık telefonu evde unutup dışarıya çıktığımızda kendimizi "çıplak" hisseder olduk.

Yazar : Yiğit T. Görüntülenme : 10145

Nokia 7110 (1999/2000) 2000 yılına yaklaşırken ya da geçtikten sonra kıyamet kopmadı. Ama WAP ile internete bağlanabilen cep telefonu Nokia 7110 geldi. Böylece kullanıcılar mobil internet ile tanıştı.


Nokia 7110 (1999/2000)
2000 yılına yaklaşırken ya da geçtikten sonra kıyamet kopmadı. Ama WAP ile internete bağlanabilen cep telefonu Nokia 7110 geldi. Böylece kullanıcılar mobil internet ile tanıştı.

Nokia 3310 (2000) Yavaş da olsa WAP bir ilkti ve onu kullanıcılara bu antenli "yeşil antika" sundu.


Nokia 3310 (2000)
Yavaş da olsa WAP bir ilkti ve onu kullanıcılara bu antenli

Nokia 3310 (2000) Pek çok kullanıcının ilk cep telefonu ya Nokia 3210 ya da 3310 olmuştur. O yıllarda Nokia cep telefonu piyasasının kralıydı. Ucuzdu, şıktı, antensizdi!


Nokia 3310 (2000)
Pek çok kullanıcının ilk cep telefonu ya Nokia 3210 ya da 3310 olmuştur. O yıllarda Nokia cep telefonu piyasasının kralıydı. Ucuzdu, şıktı, antensizdi!

Nokia 3310 (2000) Tuşlarının kullanımı kolaydı ve kullanıcılar bu cep telefonuyla hızlı SMS yazma rekorları kırdı.


Nokia 3310 (2000)
Tuşlarının kullanımı kolaydı ve kullanıcılar bu cep telefonuyla hızlı SMS yazma rekorları kırdı.

Nokia 3310 (2000) Aynı zamanlarda sesli harfleri yutarak mesaj yazma yöntemi icat edildi. Son olarak da Snake II'yi unutmamak gerekiyor. İnsanlar Snake oynamak için deli oluyordu.


Nokia 3310 (2000)
Aynı zamanlarda sesli harfleri yutarak mesaj yazma yöntemi icat edildi. Son olarak da Snake II'yi unutmamak gerekiyor. İnsanlar Snake oynamak için deli oluyordu.

Vertu (2002) Para sorun değil" diyenlerin statü sembolü olan Vertu, Nokia tarafından lüks materyallerden üretildi ve pazarlandı


Vertu (2002)
Para sorun değil

Vertu (2002) 3 ila 6 sıfırlı rakamlara satılan bu marka hala varlığını koruyor ve bugünün "lüks telefon" akımının öncüsü olmayı sürdürüyor.


Vertu (2002)
3 ila 6 sıfırlı rakamlara satılan bu marka hala varlığını koruyor ve bugünün

Sony Ericsson W800i Walkman (2005) MP3 çalan ilk cep değil, ama cep telefonları arasında daha iyi müzik çalma yarışını başlatan cep telefonlarından belki de en önemlisi... Sony'nin tanınmış Walkman markası uzun bir süre telefon piyasasında kendini gösterdi.


Sony Ericsson W800i Walkman (2005)
MP3 çalan ilk cep değil, ama cep telefonları arasında daha iyi müzik çalma yarışını başlatan cep telefonlarından belki de en önemlisi... Sony'nin tanınmış Walkman markası uzun bir süre telefon piyasasında kendini gösterdi.

Nokia 7650 (2002) Cep telefonları bir zamanlar sadece cep telefonuydu, sonra müzik çalar ve Nokia 7650 ile de fotoğraf makinesi oldu.


Nokia 7650 (2002)
Cep telefonları bir zamanlar sadece cep telefonuydu, sonra müzik çalar ve Nokia 7650 ile de fotoğraf makinesi oldu.

Nokia 7650 (2002) VGA kameraya sahip olan ve Symbian 60 işletim sistemini kullanan bu cep telefonu, o zamanlar herkesi şaşırtmıştı. İnsanlar kamerası olan cep telefonlarına o dönem büyük paralar döktü.


Nokia 7650 (2002)
VGA kameraya sahip olan ve Symbian 60 işletim sistemini kullanan bu cep telefonu, o zamanlar herkesi şaşırtmıştı. İnsanlar kamerası olan cep telefonlarına o dönem büyük paralar döktü.

Motorola RAZR V3 (2004) Motorola'nın bu efsane modeli, metalik tasarımı, inanılmaz inceliği ve istiridye kabuğu şeklinde açılan kapağıyla tüketicileri büyülemişti.


Motorola RAZR V3 (2004)
Motorola'nın bu efsane modeli, metalik tasarımı, inanılmaz inceliği ve istiridye kabuğu şeklinde açılan kapağıyla tüketicileri büyülemişti.

Motorola RAZR V3 (2004) Üstelik nispeten erişilebilir fiyatlara satıldı ve böylece RAZR'lar 110 milyonun üzerinde alıcı buldu.


Motorola RAZR V3 (2004)
Üstelik nispeten erişilebilir fiyatlara satıldı ve böylece RAZR'lar 110 milyonun üzerinde alıcı buldu.

Nokia N95 (2007) Nokia'nın teknolojik üstünlük gösterisi olan bu cep telefonu çıktığında, ortada pek bir rakip görünmüyordu. Kim akıllı cep telefonu yapabilirdi ki? Hem de Nokia'dan daha iyisini...


Nokia N95 (2007)
Nokia'nın teknolojik üstünlük gösterisi olan bu cep telefonu çıktığında, ortada pek bir rakip görünmüyordu. Kim akıllı cep telefonu yapabilirdi ki? Hem de Nokia'dan daha iyisini...

Nokia N95 (2007) Üst seviye kamera, müzik çalar, GPS... Ne ararsanız, N95'te fazlasıyla vardı.


Nokia N95 (2007)
Üst seviye kamera, müzik çalar, GPS... Ne ararsanız, N95'te fazlasıyla vardı.

HTC Dream (T-Mobile G1, ilk Android cep 2008) Android işletim sistemi gücünü göstermeye bu telefon ile başladı. Akıllı cep telefonları arasında Google'ın desteğiyle yükselen Android'i ilk kullanan, HTC'nin bu modeli olmuştu.


HTC Dream (T-Mobile G1, ilk Android cep 2008)
Android işletim sistemi gücünü göstermeye bu telefon ile başladı. Akıllı cep telefonları arasında Google'ın desteğiyle yükselen Android'i ilk kullanan, HTC'nin bu modeli olmuştu.

Research In Motion (RIM) BlackBerry 850 (2002) Bir zamanlar RIM isimli bir şirket vardı ve ürettiği BlackBerry telefonlar, özellikle iş dünyası için neredeyse tek alternatif konumundaydı. Devamlı internete bağlı bir hayatı başlatan, iş adamlarının sevgilisi olan bir telefon serisinden bahsediyoruz. Bu serinin ilk ürünü de, BlackBeery 850 olmuştu.


Research In Motion (RIM) BlackBerry 850 (2002)
Bir zamanlar RIM isimli bir şirket vardı ve ürettiği BlackBerry telefonlar, özellikle iş dünyası için neredeyse tek alternatif konumundaydı. Devamlı internete bağlı bir hayatı başlatan, iş adamlarının sevgilisi olan bir telefon serisinden bahsediyoruz. Bu serinin ilk ürünü de, BlackBeery 850 olmuştu.

Research In Motion (RIM) BlackBerry 850 (2002) Kendi özel hizmetleri ve QWERTY klavyesi ile kendine has bir kullanıcı kitlesi olan RIM, artık yoluna doğrudan BlackBerry ismiyle devam ediyor ve yeni BlackBerry telefonlar üretmeyi sürdürüyor. Ama eski parlak günlerinin çok uzağında olduğu da bir gerçek...


Research In Motion (RIM) BlackBerry 850 (2002)
Kendi özel hizmetleri ve QWERTY klavyesi ile kendine has bir kullanıcı kitlesi olan RIM, artık yoluna doğrudan BlackBerry ismiyle devam ediyor ve yeni BlackBerry telefonlar üretmeyi sürdürüyor. Ama eski parlak günlerinin çok uzağında olduğu da bir gerçek...

Apple iPhone (2007) Cep telefonu dünyasını kökten değiştiren iPhone, mükemmel dokunmatik tecrübesi ile gerçek bir devrim telefonuydu. Çıktığı ilk günlerde diğer telefonlarda olan bazı özelliklere sahip olmamasına rağmen, devrimci bir platform olduğunu kanıtladı.


Apple iPhone (2007)
Cep telefonu dünyasını kökten değiştiren iPhone, mükemmel dokunmatik tecrübesi ile gerçek bir devrim telefonuydu. Çıktığı ilk günlerde diğer telefonlarda olan bazı özelliklere sahip olmamasına rağmen, devrimci bir platform olduğunu kanıtladı.

Apple iPhone (2007) Bugünün akıllı telefonlarının geldiği noktayı, bazıları bu fikre katılmasa da, bizce iPhone'a borçluyuz.


Apple iPhone (2007)
Bugünün akıllı telefonlarının geldiği noktayı, bazıları bu fikre katılmasa da, bizce iPhone'a borçluyuz.

Benzer Galeriler

 • Elektronik cihazlar ile ilgili doğru bilinen 6 yanlış

  Elektronik cihazlar ile ilgili doğru bilinen 6 yanlış

  İşin doğrusunu öğrenmek lazım...

 • 18 fotoğrafla iPhone 6 Plus, Note4'e karşı

  18 fotoğrafla iPhone 6 Plus, Note4'e karşı

  Akıllı telefon piyasasının ezeli rakipleri Apple ve Samsung yeni akıllı telefonlarının tanıtımlarını yaptı. Geçtiğimiz yıllarda kendi aralarında kıyasıya bir rekabete giren iki şirket, yeni nesil akıllı telefonlarıyla yeni bir mücadelenin içerisine girmeye hazırlanıyor. Güney Kore Merkezli Samsung'un tanıttığı Note4 ve Apple'ın lansmanını gerçekleştirdiği iPhone 6 Plus'ın özelliklerini sizler için derledik.

 • Amacının dışında kullanılmış 21 teknolojik ürün.

  Amacının dışında kullanılmış 21 teknolojik ürün.

  Teknolojinin hızla gelişmesi, tüketim çılgınlığını da had safhaya ulaştırdı ve kısa sürede elektronik ürünleri tarihin tozlu sayfalarına bıraktık. Ancak kimileri var ki onlardan bir türlü vazgeçmiyor ve bambaşka amaçlarla kullanıyor.

 • Samsung S6 Fotoğrafları

  Samsung S6 Fotoğrafları

  Samsung uzun bir süredir yeni akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge üzerinde çalışıyor. Bu telefonların 1 Mart'ta düzenlenecek olan etkinlikte tanıtılacağına artık kesin gözüyle bakıyoruz. Bu tarih yaklaştıkça yine bu cihazlarla ilgili sızıntılar da artarak devam ediyor.

 • Google'ın gizli şifreleri

  Google'ın gizli şifreleri

  İşte Google’ın gizli şifreleri ve sürprizleri...

 • 2014 Yılında En Çok Tercih Edilen Oyunlar

  2014 Yılında En Çok Tercih Edilen Oyunlar

  Bu yıl pek çok alanda olduğu gibi oyun sektöründe de oldukça hareketli geçti. Kimi oyunlar var ki milyonlarca oyunsever yıl boyunca gözlerini ekrandan ayıramadı. İşte bu yıla damgasını vuran ve kesinlikle göz atmanız gereken o oyunlar...


Sosyal Medya

Listetek © Copyright 2020, All Rights Reserved