Anneanne ve dedelerimizin bizden daha sağlıklı olmasının 9 nedeni

Anneannenizin veya dedenizin sizden daha sağlıklı bir hayat yaşadıklarını fark ettiğinizde bunun nedenini düşündünüz mü hiç?

Yazar : Editör Görüntülenme : 3469

1. Doğal yaşam Atalarımız süpermarketten paketlenmiş ürünler satın almazdı. Yiyeceklerini kendileri yetiştirirdi. Bütün gün dışarıda olmanın keyfiyle, hem egzersiz yapar hem de sağlıklı beslenirdi. Ancak geçmişe duyulan özlem bugün de permakültür/kalıcı tarım denemelerinin başlamasına sebep oldu.


1. Doğal yaşam

Atalarımız süpermarketten paketlenmiş ürünler satın almazdı. Yiyeceklerini kendileri yetiştirirdi. Bütün gün dışarıda olmanın keyfiyle, hem egzersiz yapar hem de sağlıklı beslenirdi. Ancak geçmişe duyulan özlem bugün de permakültür/kalıcı tarım denemelerinin başlamasına sebep oldu.

2. Koruyucular Atalarımız yiyeceklerin bozulmaması için kimyasal koruyucular kullanmazdı. Her şeyi taze ve mevsiminde yerlerdi. Maalesef bugün her şeyin içine giren koruyucuların hala çok farkında değiliz, etiket okuma alışkanlığı yok denecek kadar az ve paketli ürüne olan talep çok fazla.


2. Koruyucular

Atalarımız yiyeceklerin bozulmaması için kimyasal koruyucular kullanmazdı. Her şeyi taze ve mevsiminde yerlerdi. Maalesef bugün her şeyin içine giren koruyucuların hala çok farkında değiliz, etiket okuma alışkanlığı yok denecek kadar az ve paketli ürüne olan talep çok fazla.

3. Elektronik cihazlar Hepimiz neredeyse hayatı ekranlardan yaşar hale geldik. Cep telefonları, bilgisayarlar, mp3 çalarlar, TV… Bu aletlerin hepsi aşırı stres ve yorgunluğa neden oluyor. Ninelerimizin, dedelerimizin böyle aletleri yoktu. Onlar aileleriyle birlikte yaşama daha fazla tutunarak hayatın keyfini çıkarırdı.


3. Elektronik cihazlar

Hepimiz neredeyse hayatı ekranlardan yaşar hale geldik. Cep telefonları, bilgisayarlar, mp3 çalarlar, TV… Bu aletlerin hepsi aşırı stres ve yorgunluğa neden oluyor. Ninelerimizin, dedelerimizin böyle aletleri yoktu. Onlar aileleriyle birlikte yaşama daha fazla tutunarak hayatın keyfini çıkarırdı.

4. Daha az stres Eskinin insanları bugünle kıyaslanamayacak yavaşlıkta bir tempoda yaşardı. Biri bitmeden diğerinin başladığı adeta kronikleşen modern yaşamın stresi onların hayatında yoktu. Eğer yaşam kalitesini artırmak ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, onların yaptığı gibi daha steril bir yaşamı seçebilirsiniz.


4. Daha az stres

Eskinin insanları bugünle kıyaslanamayacak yavaşlıkta bir tempoda yaşardı. Biri bitmeden diğerinin başladığı adeta kronikleşen modern yaşamın stresi onların hayatında yoktu. Eğer yaşam kalitesini artırmak ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, onların yaptığı gibi daha steril bir yaşamı seçebilirsiniz.

5. Sağlıklı beslenme Bugün GDO'lu tarım yüzünden hayatımıza giren "organik beslenme" kültürünün önceden adı bile duyulmamıştı. Ninelerimizin beslenme şekli zaten doğaldı. GDO yüzünden modern toplumların kanser olma oranını kat be kat artmıştır. Örneğin bugün neredeyse her şeyin içinde GDO var. GDO'lu mısırla beslenen tavuk, inek hatta balık...


5. Sağlıklı beslenme

Bugün GDO'lu tarım yüzünden hayatımıza giren

6. Tıbbi bitkiler Bugün ilaç şirketleri sağlık için milyonlarca dolar harcarken eskiden insanlar bitkisel yöntemlerle kendilerini tedavi ederdi. En yaygın sorunları bile binlerce yıl biriktirdikleri bilgiler ışığında doğada yetişen bitkilerden kür yaparak giderirlerdi.


6. Tıbbi bitkiler

Bugün ilaç şirketleri sağlık için milyonlarca dolar harcarken eskiden insanlar bitkisel yöntemlerle kendilerini tedavi ederdi. En yaygın sorunları bile binlerce yıl biriktirdikleri bilgiler ışığında doğada yetişen bitkilerden kür yaparak giderirlerdi.

7. Egzersiz Ninelerimiz dedelerimiz açık havada yaşadıkları için bizden daha fazla egzersiz yapardı.


7. Egzersiz

Ninelerimiz dedelerimiz açık havada yaşadıkları için bizden daha fazla egzersiz yapardı.

8. Daha az karbonhidrat Atalarımız karbonhidratı bol ekmek ve makarna gibi şeyler olmadan çok daha dengeli beslenirdi. Mesela meyve, et, sebze gibi… Eskiden işlenmiş karbonhidratlar ve süt ürünlerine ulaşmak zordu. Bu yüzden eski insanların vücutları daha dinçti.


8. Daha az karbonhidrat

Atalarımız karbonhidratı bol ekmek ve makarna gibi şeyler olmadan çok daha dengeli beslenirdi. Mesela meyve, et, sebze gibi… Eskiden işlenmiş karbonhidratlar ve süt ürünlerine ulaşmak zordu. Bu yüzden eski insanların vücutları daha dinçti.

9. Basit yaşam Herkesin yaşama bakışı ve istekleri farklı olabilir. Ancak bu hedeflere ulaşmak sizi daha stresli daha huzursuz ve daha çok hasta ediyorsa yaşamı bir kez daha gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Bu yüzden eski insanların yaşamlarına bakıp feyz alarak, yaşamı kolaylaştırmak bizim elimizde.


9. Basit yaşam

Herkesin yaşama bakışı ve istekleri farklı olabilir. Ancak bu hedeflere ulaşmak sizi daha stresli daha huzursuz ve daha çok hasta ediyorsa yaşamı bir kez daha gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Bu yüzden eski insanların yaşamlarına bakıp feyz alarak, yaşamı kolaylaştırmak bizim elimizde.

Benzer Galeriler


Sosyal Medya

Listetek © Copyright 2020, All Rights Reserved