iOS 8.3 ile Gelen Yeni Özellikler

iOS 8.3'ün çıkmasıyla birlikte milyonlarca kişi iPhone'larına yeni güncellemeyi indiriyor. Apple tarafından mobil cihazları için geliştirilen iOS işletim sistemi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. iOS 8 ile beraber getirilen tasarımsal ve diğer değişikler getirilmişti. Fakat Türk kullanıcılar için en çok merak edilen güncelleme ise getireceği Türkçe Siri özelliğiyle iOS 8.3'tü. iOS 8.3 için çıkarılan Beta 2'de ortaya çıkan Türkçe Siri uzun süredir beklenmekteydi. Bu beta ile birçok kullanıcının deneme fırsatı bulduğu Türkçe Siri gelen tam sürüm ile beraber tüm Türk iOS kullanıcılarına açılmış oldu. Tabii gelen yenilikler bunlar ile sınırlı değil. İşte iOS 8.3'ün getirdiği tüm yenilikler listesi;

Yazar : Yiğit T. Görüntülenme : 2741

Türkçe Siri Tüm Apple mobil ürünleri kullanan kişilerin şimdiye kadar mutlaka test etmiş olduğu Türkçe Siri nihayet iOS'teki yerini aldı. Daha önce bu haberimiz ile keyifli bir şekilde test ettiğimiz Türkçe Siri artık kendi dilimizde bizleri anlayarak cevap veriyor. Her ne kadar Siri'nin orjinal dili olan İngilizce kadar iyi olmasa da zaman içinde gelişerek belki de neredeyse birçok sözlerimizi anlayacak hale gelecek.


Türkçe Siri
Tüm Apple mobil ürünleri kullanan kişilerin şimdiye kadar mutlaka test etmiş olduğu Türkçe Siri nihayet iOS'teki yerini aldı. Daha önce bu haberimiz ile keyifli bir şekilde test ettiğimiz Türkçe Siri artık kendi dilimizde bizleri anlayarak cevap veriyor. 

Her ne kadar Siri'nin orjinal dili olan İngilizce kadar iyi olmasa da zaman içinde gelişerek belki de neredeyse birçok sözlerimizi anlayacak hale gelecek.

Daha Fazla Emoji iOS 8.3'ün getirdiği bir diğer yenilik ise yeni emojiler olarak dikkat çekiyor. İlk başta sarı renk alan emojilere dönmüş gibi düşünebilirsiniz. Fakat fazlası var. Klavyedeki emojilere ulaştığınız gülen surat sembolüne uzun bastığınızda bir nevi renk seçeneği gibi bir detay çıkıyor. Yani 6 farklı renk tonuna ait emojilere sahip olacaksınız.


Daha Fazla Emoji
iOS 8.3'ün getirdiği bir diğer yenilik ise yeni emojiler olarak dikkat çekiyor. İlk başta sarı renk alan emojilere dönmüş gibi düşünebilirsiniz. Fakat fazlası var. Klavyedeki emojilere ulaştığınız gülen surat sembolüne uzun bastığınızda bir nevi renk seçeneği gibi bir detay çıkıyor. Yani 6 farklı renk tonuna ait emojilere sahip olacaksınız.

Google'ın İki Adımlı Doğrulama Sistemi Google'ın mobil uygulamalara yapacağınız Google hesabı girişleriniz için ayarlanan iki adımlı güvenlik sistemi de iOS 8.3 ile Apple kullanıcılarına da sunuldu. Mail, Kişiler, Takvim özelliklerine Google hesabınızı eklemek istediğinizde artık iki adımlı doğrulama sistemini kullanacaksınız.


Google'ın İki Adımlı Doğrulama Sistemi
Google'ın mobil uygulamalara yapacağınız Google hesabı girişleriniz için ayarlanan iki adımlı güvenlik sistemi de iOS 8.3 ile Apple kullanıcılarına da sunuldu. Mail, Kişiler, Takvim özelliklerine Google hesabınızı eklemek istediğinizde artık iki adımlı doğrulama sistemini kullanacaksınız.

CarPlay iOS 8.3 ile gelen yeni özelliklerden biri ise CarPlay desteği sunması olarak dikkat çekiyor. Ama bu sefer kablosuz olarak. Yani CarPlay destekleyen araçlarda artık bağlantı kurmak için kablo yerine wireless olarak bağlantı sağlayabileceksiniz.


CarPlay
iOS 8.3 ile gelen yeni özelliklerden biri ise CarPlay desteği sunması olarak dikkat çekiyor. Ama bu sefer kablosuz olarak. Yani CarPlay destekleyen araçlarda artık bağlantı kurmak için kablo yerine wireless olarak bağlantı sağlayabileceksiniz.

iMessage'da Spam Filtreleme Bir diğer yenilik ise iMessage'da artık tanımadığınız kişilerden gelen mesajları spam olarak kaydedebilecek olmanız. Yani sonuçta Apple ID'nizi bilen herhangi biri tarafından atılabilecek iMessage'lar bazen canınızı sıkabilir. İşte bunu engellemek için artık istenmeyen mesajlarınızı bir daha gelmemesi üzerine silebilirsiniz.


iMessage'da Spam Filtreleme
Bir diğer yenilik ise iMessage'da artık tanımadığınız kişilerden gelen mesajları spam olarak kaydedebilecek olmanız. Yani sonuçta Apple ID'nizi bilen herhangi biri tarafından atılabilecek iMessage'lar bazen canınızı sıkabilir. İşte bunu engellemek için artık istenmeyen mesajlarınızı bir daha gelmemesi üzerine silebilirsiniz.

Siri Üzerinden Hoparlör ile Görüşme Artık Türkçe desteği sunan Siri için bir özellik daha eklendi. Siri, eller serbest modunda görüşme yapabilmenizi sağlayacak.


Siri Üzerinden Hoparlör ile Görüşme
Artık Türkçe desteği sunan Siri için bir özellik daha eklendi. Siri, eller serbest modunda görüşme yapabilmenizi sağlayacak.

Ücretsiz Uygulamaları Şifre Girmeden İndirme Bildiğiniz gibi şahsen iPhone'da en sıkıcı bulduğum özellik olan her uygulama indirmede şifre isteme sıkıntısı bulunmakta. Bazı kullanıcılar bunu güvenlik açısından iyi bulsa da özellikle ücretsiz uygulama indirmek için çıldırtıcı derecelere ulaşabiliyor. br> İşte bunu fark eden Apple, artık ücretsiz uygulamalarda kullanıcıya şifre sorup-sormamayı kendisine bırakmış. Yani eğer isterseniz App Store üzerinden indireceğiniz ücretsiz uygululamarda şifre sorma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.


Ücretsiz Uygulamaları Şifre Girmeden İndirme
Bildiğiniz gibi şahsen iPhone'da en sıkıcı bulduğum özellik olan her uygulama indirmede şifre isteme sıkıntısı bulunmakta. Bazı kullanıcılar bunu güvenlik açısından iyi bulsa da özellikle ücretsiz uygulama indirmek için çıldırtıcı derecelere ulaşabiliyor. 
br> İşte bunu fark eden Apple, artık ücretsiz uygulamalarda kullanıcıya şifre sorup-sormamayı kendisine bırakmış. Yani eğer isterseniz App Store üzerinden indireceğiniz ücretsiz uygululamarda şifre sorma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Wi-Fi Üzerinden Arama Bu özellik aslında ne kadar güzel olsa da maalesef sadece 2 operatör kullanıcıları için geçerli olması biraz can sıkabilir. Özelliğimiz ise normal bir telefon aramasını Wi-Fi üzerinden yapabilmek. Bunun için gerekli olan şey İngiltere'deki EE ve Amerika'daki Spirint operatörlerine sahip olmanız.


Wi-Fi Üzerinden Arama
Bu özellik aslında ne kadar güzel olsa da maalesef sadece 2 operatör kullanıcıları için geçerli olması biraz can sıkabilir. Özelliğimiz ise normal bir telefon aramasını Wi-Fi üzerinden yapabilmek. Bunun için gerekli olan şey İngiltere'deki EE ve Amerika'daki Spirint operatörlerine sahip olmanız.

iOS 8.3’ün sorunu: Touch ID Ayrıca bu haberimizde sizler için listelediğimiz gelen yeni özelliklerin yanı sıra bir de sorun baş gösterdi. Şimdilik sadece bazı kullanıcılarda ortaya çıkan bu durum ise kullanıcıların oldukça canını sıkmaya başlamış.


iOS 8.3’ün sorunu: Touch ID
Ayrıca bu haberimizde sizler için listelediğimiz gelen yeni özelliklerin yanı sıra bir de sorun baş gösterdi. Şimdilik sadece bazı kullanıcılarda ortaya çıkan bu durum ise kullanıcıların oldukça canını sıkmaya başlamış.

Yaşanan sıkıntı ücretli bir uygulama almak istendiğinde ortaya çıkıyor. Kullanıcılar ücretli uygulama almak için Satın Al butonuna tıklatıklarında karşılarına Apple ID girmeleri isteniyor. Bu durum Touch ID özelliğini aktif konumda olan kullanıcılarda yaşanmakta. Yani şu anda Touch ID ile uygulama satın alamıyorlar. Bu nedenle kısa süre içerisinde iOS 8.3.1 güncellemesi dağıtıma çıkabileceğini de belirtmiş olalım.


Yaşanan sıkıntı ücretli bir uygulama almak istendiğinde ortaya çıkıyor. Kullanıcılar ücretli uygulama almak için Satın Al butonuna tıklatıklarında karşılarına Apple ID girmeleri isteniyor. Bu durum Touch ID özelliğini aktif konumda olan kullanıcılarda yaşanmakta. Yani şu anda Touch ID ile uygulama satın alamıyorlar. Bu nedenle kısa süre içerisinde iOS 8.3.1 güncellemesi dağıtıma çıkabileceğini de belirtmiş olalım.

Benzer Galeriler


Sosyal Medya

Listetek © Copyright 2020, All Rights Reserved