Domuz Gribi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Hepimiz biliyoruz ki domuz gribi son çıkan haberlere göre can almaya devam ediyor. Peki halkın aklına en çok takılan soruların yanıtlarına gelin birlikte göz atalım.

Yazar : Yiğit T. Görüntülenme : 6109

H1N1 domuz gribi virüsü nedir? İlk kez 2009 yılında Amerika kıtasında görülen virüs, aslında normal grip virüslerinin bir türevi. 2009’da binlerce kişinin ölümüne yol açan H1N1 virüsü ilk olarak Kuzey Amerika’da domuzdan insana geçmiş ve bu yüzden hastalık domuz gribi adını almıştı.Domuz gribi, domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla insandan insana geçen, Yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden, son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın en önemli salgınıdır. 2015 yılında görülen vakalar Şubat sonu ve Mart ayına sarkmış olup özellikle Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde son haftada vaka sayıları artmış bulunmaktadır.


H1N1 domuz gribi virüsü nedir?
İlk kez 2009 yılında Amerika kıtasında görülen virüs, aslında normal grip virüslerinin bir türevi.  2009’da binlerce kişinin ölümüne yol açan H1N1 virüsü ilk olarak Kuzey Amerika’da domuzdan insana geçmiş ve bu yüzden hastalık domuz gribi adını almıştı.Domuz gribi, domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla insandan insana geçen,
Yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden, son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın en önemli salgınıdır.
2015 yılında görülen vakalar Şubat sonu ve Mart ayına sarkmış olup özellikle Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde son haftada vaka sayıları artmış bulunmaktadır.

Domuz gribi insandan insana nasıl bulaşır? Domuz Gribi, mevsimsel gribin bulaşma özellikleriyle benzerlik gösterir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Hasta olan bir insanın hapşırma veya öksürme ile bir cisme virüsün geçmesiyle sağlıklı bir kişinin bu cisme dokunduktan sonra ellerini ağzına veya burnuna dokundurması kişiye hastalığın geçmesine sebep olur. Hastalıklı bir kişi Domuz Gribi belirtilerini daha göstermese bile hastalığı yaymaya başlar.


Domuz gribi insandan insana nasıl bulaşır?
Domuz Gribi, mevsimsel gribin bulaşma özellikleriyle benzerlik gösterir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Hasta olan bir insanın hapşırma veya öksürme ile bir cisme virüsün geçmesiyle sağlıklı bir kişinin bu cisme dokunduktan sonra ellerini ağzına veya burnuna dokundurması kişiye hastalığın geçmesine sebep olur. Hastalıklı bir kişi Domuz Gribi belirtilerini daha göstermese bile hastalığı yaymaya başlar.

Domuz gribi belirtileri nelerdir? Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer; Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Vücut ağrıları, Baş ağrısı, Titreme, halsizlik, Bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir.


Domuz gribi belirtileri nelerdir?
Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer; Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Vücut ağrıları, Baş ağrısı, Titreme, halsizlik, Bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir.

Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Nelerdir? Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü, Mavimsi cilt rengi, Yeterince sıvı alamama, Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe, Huzursuzluk, Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük.


Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Nelerdir?
Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü, Mavimsi cilt rengi, Yeterince sıvı alamama, Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe, Huzursuzluk, Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük.

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır: Solunum güçlüğü veya nefes darlığı, Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç,Ani baş dönmesi, Şiddetli bulantı ve kusma


Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır: Solunum güçlüğü veya nefes darlığı, Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç,Ani baş dönmesi, Şiddetli bulantı ve kusma

Domuz gribi ne kadar öldürücü? Dünya Sağlık Örgütü, 2009’da yaşanan küresel domuz gribi salgınında toplam 18 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.Özellikle hamile kadınlar ile iki yaş altındaki bebeklerin virüse karşı daha savunmasız olduğu biliniyor.Ancak küçük çocuklar, yaşlılar, kalp-akciğer-böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalığı olan her yaştaki kişiler, AIDS, kanser gibi bir hastalık veya kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde hayati tehlike oluşturur. Akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. 60 yaş üzeri kişilerin ise virüse yakalanmasının çok zor olduğu ifade ediliyor. Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir.


Domuz gribi ne kadar öldürücü?
Dünya Sağlık Örgütü, 2009’da yaşanan küresel domuz gribi salgınında toplam 18 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.Özellikle hamile kadınlar ile iki yaş altındaki bebeklerin virüse karşı daha savunmasız olduğu biliniyor.Ancak küçük çocuklar, yaşlılar, kalp-akciğer-böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalığı olan her yaştaki kişiler, AIDS, kanser gibi bir hastalık veya kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde hayati tehlike oluşturur. Akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. 60 yaş üzeri kişilerin ise virüse yakalanmasının çok zor olduğu ifade ediliyor. Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir.

Domuz gribinin tedavisi var mı? Hastalığın seyrini hafifletmede ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin önerdiği ilaçlar kullanılır. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir. Ancak bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.


Domuz gribinin tedavisi var mı?
Hastalığın seyrini hafifletmede ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin önerdiği ilaçlar kullanılır. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir. Ancak bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.

Domuz gribine yakalanmamak için ne yapmak gerekir? ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sıraladığı bazı tavsiyeler şöyle: Yüzünüze olabildiğince az dokunun, Ellerinizi sık sık yıkayın, Kalabalık ortamlarda daha az vakit geçirmeye çalışın, Dengeli beslenin, uykusuz kalmayın


Domuz gribine yakalanmamak için ne yapmak gerekir?
ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sıraladığı bazı tavsiyeler şöyle:
Yüzünüze olabildiğince az dokunun, Ellerinizi sık sık yıkayın, Kalabalık ortamlarda daha az vakit geçirmeye çalışın, Dengeli beslenin, uykusuz kalmayın

Halen var olan grip aşısı yeterli mi? Domuz gribi aşısı farklı mı? Pandemik grip (H1N1) için geliştirilen aşı şu anda ABD, İsveç ve Macaristan’da kullanılmaktadır. Şu an Türkiye’de var olan aşı bir yıl öncesinin influenza virusüne karşı geliştirilen mevsimsel grip aşısıdır


Halen var olan grip aşısı yeterli mi? Domuz gribi aşısı farklı mı?
Pandemik grip (H1N1) için geliştirilen aşı şu anda ABD, İsveç ve Macaristan’da kullanılmaktadır. Şu an Türkiye’de var olan aşı bir yıl öncesinin influenza virusüne karşı geliştirilen mevsimsel grip aşısıdır

Aşıların yan etkileri var mı? Grip aşısı dünyada 50 yıldan daha uzun süredir üretilen bir aşı. Dolayısıyla dünyada bu konuda ciddi bir deneyim ve birikim var.Domuz gribi aşısının mevsimsel influenzadan daha fazla bir yan etkisi olduğu bugüne kadar tespit edilmedi. Ancak lokal yan etkiler olabiliyor; aşı yerinde hafif kızarıklık, aşı yerinin hafif ağrıması gibi. Buna karşılık ciddi yan etkiler çıkması olasılığı son derece düşük ve mevsimsel grip aşısında beklenen yan etki oranından daha fazla değil. Dünya Sağlık Örgütü bunları takip ediyor. Aşının kanser yaptığına dair söylenecekler kesinlikle doğru değil.


Aşıların yan etkileri var mı?
Grip aşısı dünyada 50 yıldan daha uzun süredir üretilen bir aşı. Dolayısıyla dünyada bu konuda ciddi bir deneyim ve birikim var.Domuz gribi aşısının mevsimsel influenzadan daha fazla bir yan etkisi olduğu bugüne kadar tespit edilmedi. Ancak lokal yan etkiler olabiliyor; aşı yerinde hafif kızarıklık, aşı yerinin hafif ağrıması gibi. Buna karşılık ciddi yan etkiler çıkması olasılığı son derece düşük ve mevsimsel grip aşısında beklenen yan etki oranından daha fazla değil. Dünya Sağlık Örgütü bunları takip ediyor. Aşının kanser yaptığına dair söylenecekler kesinlikle doğru değil.

Söylendiği gibi geçmiş yıllarda, 1950-60 larda yaşanmış olumsuz tecrübeler var mı? Grip aşılarının üzerine haksız bir şekilde yapışıp kalan kötü şöhret, 1976 yılında ABD’deki aşılama sırasında sinir sistemini tutan bir hastalık olan Guillain-Barre hastalığının sıklığında bir artış tespit edilmesinden kaynaklanıyor. Ancak bu artışın aşıdan kaynaklandığı kesin olarak gösterilemediği gibi sonraki on yıllar boyunca grip aşılarının bu hastalığa neden olduğu ispatlanamamıştır. ABD’de aşı yan etkilerini takip eden kuruluş yıllar içerisinde yüz binlerce aşı uygulamasını değerlendirdikten sonra grip aşılarının bu hastalık riskini artırmadığını tersine bir miktar azalttığını belirtmiştir.


Söylendiği gibi geçmiş yıllarda, 1950-60 larda yaşanmış olumsuz tecrübeler var mı?
Grip aşılarının üzerine haksız bir şekilde yapışıp kalan kötü şöhret, 1976 yılında ABD’deki aşılama sırasında sinir sistemini tutan bir hastalık olan Guillain-Barre hastalığının sıklığında bir artış tespit edilmesinden kaynaklanıyor. Ancak bu artışın aşıdan kaynaklandığı kesin olarak gösterilemediği gibi sonraki on yıllar boyunca grip aşılarının bu hastalığa neden olduğu ispatlanamamıştır. ABD’de aşı yan etkilerini takip eden kuruluş yıllar içerisinde yüz binlerce aşı uygulamasını değerlendirdikten sonra grip aşılarının bu hastalık riskini artırmadığını tersine bir miktar azalttığını belirtmiştir.

Aşı yapımı nasıldır? Adjuvan etki nedir? Aşı adjuvanla birlikte yapıldığı zaman bağışıklık potansiyeli çok daha yükseliyor. Birisi yüzde 70 bağışıklık kazandırıyorsa, birlikte olduğunda bu oran yüzde 90'a çıkıyor. “Adjuvana bağlı yan etki görülebilir mi” sorusuna da kesin yanıt verilemiyor, çünkü dünyada hiç bu kadar çok yaygın bir aşılama uygulanmadı. Nadir olasılıklar olacak diye insanların aşıdan mahrum kalması doğru değildir. Böyle bir yan etkinin olup olmayacağını şu anda bilmeden bu konuda spekülasyon yaratmak doğru bir yaklaşım değil.


Aşı yapımı nasıldır? Adjuvan etki nedir?
Aşı adjuvanla birlikte yapıldığı zaman bağışıklık potansiyeli çok daha yükseliyor. Birisi yüzde 70 bağışıklık kazandırıyorsa, birlikte olduğunda bu oran yüzde 90'a çıkıyor. “Adjuvana bağlı yan etki görülebilir mi” sorusuna da kesin yanıt verilemiyor, çünkü dünyada hiç bu kadar çok yaygın bir aşılama uygulanmadı. Nadir olasılıklar olacak diye insanların aşıdan mahrum kalması doğru değildir. Böyle bir yan etkinin olup olmayacağını şu anda bilmeden bu konuda spekülasyon yaratmak doğru bir yaklaşım değil.

Aşı olunmasını öneriyor musunuz? Evet. Aşının faydası olası yan etkinin yaratacağı zarardan çok daha büyüktür. Bu nedenle yan etki olabileceği endişesiyle aşı yaptırmamak büyük hata olur. Çünkü aşının alternatifi hastalığa yakalanmaktır. Bunun sonuçları ise daha kötü olabilir.


Aşı olunmasını öneriyor musunuz?
Evet. Aşının faydası olası yan etkinin yaratacağı zarardan çok daha büyüktür. Bu nedenle yan etki olabileceği endişesiyle aşı yaptırmamak büyük hata olur. Çünkü aşının alternatifi hastalığa yakalanmaktır. Bunun sonuçları ise daha kötü olabilir.

Kimler aşı olmalı? 65 yaş altı tüm nüfusun belli bir öncelik sırasına göre aşılanması gerekmektedir. Sıranın başında hastalığa en açık kesim olarak nitelenen 6 ay - 24 yaş arasındaki kişiler, hamileler, altta yatan kronik hastalığı olanlar, hastalıkla öncelikli karşılaşabilecek hizmet grupları; sağlık çalışanları, itfaiye, güvenlik görevlileri vs. yer alıyor.


Kimler aşı olmalı? 
65 yaş altı tüm nüfusun belli bir öncelik sırasına göre aşılanması gerekmektedir. Sıranın başında hastalığa en açık kesim olarak nitelenen 6 ay - 24 yaş arasındaki kişiler, hamileler, altta yatan kronik hastalığı olanlar, hastalıkla öncelikli karşılaşabilecek hizmet grupları; sağlık çalışanları, itfaiye, güvenlik görevlileri vs. yer alıyor.

Benzer Galeriler


Sosyal Medya

Listetek © Copyright 2020, All Rights Reserved